Ryzyko ciąży przy stosowaniu tabletek i stosunku przerywanym

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne. To moje pierwsze opakowanie. Wybrałam 21 tabletek, codziennie idealnie o tej samej godzinie. Tabletki zaczęłam brać od 4 dnia cyklu, jednak współżyłam dopiero po 2 tygodniach od pierwszej tabletki. Lekarz powiedział, że po tym czasie jestem w pełni zabezpieczona. Mój partner nigdy we mnie nie skończył, za każdym razem był to stosunek przerywany. Mija 3 dzień po odstawieniu, a plamienia brak. Co zrobić w tej sytuacji? Czy zajście w ciążę jest możliwe?

Witam serdecznie!

Przyjmowanie tabletek o stałej porze wraz z unikaniem czynników mogących osłabić skuteczność preparatu (sok grejpfrutowy, dziurawiec, ostre biegunki itp.) zapewnia wysoką skuteczność preparatu. Producenci antykoncepcji hormonalnej podają, iż dopuszczalne jest rozpoczęcie przyjmowania tabletek między 2 a 5 dniem cyklu, pod warunkiem, iż będą stosowane dodatkowe metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni. Tak też było w Pani przypadku, dlatego ryzyko ciąży jest znikome. Brak krwawienia w trzecim dniu przerwy nie jest objawem ciąży. Plamienie może pojawić się dowolnego dnia w trakcie trwania przerwy. Najczęściej ma to miejsce w 3-4 dobie od przyjęcia ostatniej tabletki.

Pozdrawiam