Czy faktycznie ciąża jest w tym przypadku prawdopodobna?

Dzien dobry, uprawiałem z partnerka stosunek bez zabezpieczenia, nie zakończony wytryskiem, był to nasz 1 raz, nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, chcieliśmy spróbować. Wszystko było okej aż z ciekawości sprawdziłem jakie są szanse na zajście w ciążę po czymś takim, oboje się przez to zestresowalismy. Myślę nad awaryjną antykoncepcją, minęło od stosunku 48h. Bardzo proszę o poradę, co mogę zrobić najlepszego w tym przypadku.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w opisanej przez Pana sytuacji w przypadku podejrzenia ciąży należy wykonać test ciążowy. W aptekach i drogeriach znajdziecie Państwo różne testy do zrobienia w domowych warunkach. Do wyboru są testy płytkowe, paskowe i strumieniowe. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich czułość. Wiele z nich jest w stanie wykryć ciążę już po ok. tygodniu od zapłodnienia. Aby dały najbardziej wiarygodny wynik najlepiej wykonać je w dniu spodziewanej miesiączki. Przy czym trzeba pamiętać, że czasami wyniki testu mogą wyjść fałszywe, co może się zdarzyć jeśli np. mocz był za bardzo rozcieńczony, test został wykonany za wcześnie lub przyjmowaliśmy określone leki.

Dla pewności warto jeszcze wykonać test z krwi beta HCG. Polega on na pomiarze w laboratorium stężenia hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa we krwi. Jeżeli testy okażą się pozytywne wówczas należy skonsultować się jak najszybciej z lekarzem ginekologii, który podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania.

Więcej na temat testów ciążowych można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-po-stosunku-bez-zabezpieczenia-tydzien-po-miesiaczce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niezabezpieczony-stosunek-przed-dniami-plodnymi-a-ryzyko-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwszy-niezabezpieczony-stosunek-a-ryzyko-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.