Czy istnieje duże ryzyko chorób odzwierzęcych?

Witam czy istnieje ryzyko hcv lub hiv w przypadku kiedy mój kot chodził po drodze gdzie była obca krew ludzka ktoś się skaleczył i połapała się na drogę. Po paru minutach kot chcąc się że mną bawić podrapal mnie w nogę tak że zdarł mi trochę skore widoczna była krew ale nie płynęła po ranie. Czy istnieje ryzyko zarazenia tymi chorobami jeżeli kot miał ta krew na łapkach i pazurkach i mnie podrapal?. Ranki niczym nie odkazilam ponieważ zauważyłam ją dopiero wieczorem

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko przeniesienia wirusa HIV lub HCV w opisany przez Panią sposób jest bliskie zeru.

Przede wszystkim wirus HIV to ludzki wirus. Nie ma więc możliwości, aby przeniosło go zwierzę. Kot może zarazić się wirusem FIV, który z kolei nie zakaża ludzi. Również zarażenie wirusem HCV jest mało prawdopodobne.

Ponadto nie ma Pani pewności, że na drodze była krew, a jeśli to faktycznie była krew, to nie musiała pochodzić od osoby chorej. Naszym zdaniem nie ma Pani powodów do niepokoju.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-sie-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-zeby-koty-lub-psy-zarazaly-sie-od-ludzi-wirusem-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.