Witam!
Brak zarostu może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Nie można wykluczyć, iż problem nie ma podłoża chorobowego. Proszę udać się na wizytę do specjalisty endokrynologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.
Nie ma skutecznych preparatów. Jest to indywidualna cecha. Pozdrawiam
Witam,
rzadki zarost na ciele u młodego mężczyzny wymaga diagnostyki.Tym bardziej,że ojciec Pana nie miał takiego problemu.Wskazana jest diagnostyka endokrynologiczna.
Nie ma na rynku preparatów mogących poprawić owłosienie, których zastosowanie byłoby wolne od działań niepożądanych u mężczyzn w wieku rozrodczym.
Pozdrawiam Katarzyna Mudel
Dzień dobry,
gęstość zarostu na twarzy czy owłosienia na ciele zasadniczo jest cechą indywidualną. Rzeczywiście typowo jest tak, rozmieszczenie owłosienia na ciele przypomina u synów te, które widoczne jest u ich ojców. Należy jednak pamiętać, że geny ojca stanowią tylko połowę całej puli genetycznej jego potomka – druga połowa pochodzi od matki i otrzymane od niej geny również mogą mieć jakiś wpływ na to, jakie jest owłosienie na ciele jej syna.
Teoretycznie różnica w wyglądzie Pana i Pańskiego ojca mogłaby być związana z istnieniem u Pana jakichś zaburzeń hormonalnych (chociażby ze zmniejszeniem ilości męskich hormonów płciowych). Tak naprawdę jednak, jeżeli nie doświadcza Pan jakichkolwiek dolegliwości (np. problemów ze spłodzeniem potomka czy przypominającej bardziej żeńską budowy ciała) to taki problem nie powinien Pana dotyczyć.
Pytał Pan o to, czy można by zastosować jakieś leczenie farmakologiczne w celu zagęszczenia zarostu. Zasadniczo nie – preparatów hormonalnych nie stosuje się w tym celu w związku chociażby z możliwością wystąpienia działań niepożądanych takiego leczenia. Gdyby miał Pan zaburzenia hormonalne to i owszem, leczenie mogłoby zostać wdrożone, w celu samego tylko zagęszczenia zarostu nie stosuje się terapii hormonalnej.
Zasadniczo jedyną ewentualnością, którą mógłby Pan rozważyć, są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dostępne są przeszczepy włosów (np. z różnych okolic ciała), dzięki którym można by zagęścić zarost na twarzy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak zarostu pod ustami – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czy jest jakiś preparat na poprawę i rozrost zarostu ? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Loxon 5% a zagęszczenie zarostu na twarzy – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Jakie czynniki mają wpływ na zarost? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy brak zarostu w moim wieku może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Preparaty na porost zarostu na twarzy – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Brak zarostu u 21-latka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Brak zarostu i meszek na twarzy u 18-latka – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Usuwanie zarostu z twarzy depilatorem laserowym – odpowiada Abigail Laskowska
- Zwiększenie gęstości zarostu na twarzy – odpowiada Renata GrzechociĹska