Czy istnieje lek na depresję, po którym nie trzeba iść na zwolnienie lekarskie?

Dzień dobry. Chciałabym zapytać czy istnieją leki na depresję po których można normalnie funkcjonować bez konieczności pójścia na zwolnienie? Od jakiegoś czasu nie chce mi się żyć. Nie widzę sensu w codziennym życiu. Chcę udać się do lekarza psychiatry ale obawiam sie że leczenie farmakologiczne wymaga pójścia na zwolnienie a ja chciałabym dalej pracować bo boję sie że stracę pracę. Stąd moje pytanie czy wszystkie leki leczące stany depresyjne zaburzają normalne funkcjonowanie?

Witam,

aktualnie stosowane nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie zaburzają funkcjonowania. Większość moich pacjentów leczonych farmakologicznie prowadzi normalne życie.
Na początek działania leku trzeba jednak poczekać- ok 2 tygodni od początku ich zażywania. Zwolnienie lekarskie konieczne staje się jedynie wtedy, kiedy objawy depresyjne są na tyle nasilone, że uniemożliwiają funkcjonowanie zawodowe.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam Pana
Każdy lek może wywołać działania uboczne,
co w dużej mierze zależy też od wrażliwości
osobniczej pacjenta.
Kwestię szkodliwości leków, powinien Pan
skonsultować z lekarzem psychiatrą.
Warto jednak zastanowić się nad tym, żeby nie tylko leczyć
depresję, ale także bezpiecznie ją wyleczyć.
Powinien Pan bowiem wiedzieć, że farmakologia
jest leczeniem objawowym, - leki nie leczą depresji
i nie rozwiązują problemu, jedynie tłumią objawy.
Żaden z leków psychotropowych nie zwalcza
też przyczyny depresji.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana
i chory nie jest w stanie funkcjonować, konieczne
jest stosowanie środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk
sprawiają, że lęki i inne dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
depresji
, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób wyleczenia choroby.
Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,
Jak najbardziej takie leki istnieją i są powszechnie stosowane, dlatego proszę nie obawiać się korzystania z tej możliwości (oczywiście nie dożywotnio) poprawienia jakości swojego życia. Oprócz terapii farmakologicznej należy równiez podjąc psychoterapię. W przypadku depresji oba rodzaje terapii "idą ze sobą w parze", po to, aby za jakiś czas móc z leków całkowicie zejść (są one na dłuższą metę uzależniające) a w międzyczasie nauczyć się technik, dzięki którym więcej z tych leków nie będziemy musieli korzystać. Pozdrawiam, Monika