Czy istnieje ryzyko rodzinnego wystąpienia choroby Alzheimera?

Moja babcia ma alzheimera, jej mama a moja prababcia też ale z tego co wiem w mniejszym stopniu. Jaka jest możliwość że obie z mamą będziemy chorowaly?

Witam,

jednym z istotniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera jest obecność określonych wariantów genu na chromosomie 19. Niemniej żaden z czynników ryzyka- zarówno pewnych, jak i prawdopodobnych (jak np. wiek), nie inicjuje choroby samodzielnie. Wiele przesłanek wskazuje na to, iż choroba Alzheimera to w istocie niejednorodna grupa otępień o różnej i bardzo złożonej patogenezie. Skojarzenie czynników ryzyka zwiększa możliwość zachorowania.
W rodzinnej postaci choroby Alzheimera (częstość 5-10% całej populacji chorych) istotną rolę odgrywa połączenie wieku i określonej mutacji genetycznej.
Innymi słowy- znajdują się Panie w grupie ryzyka- ale to nie przesądza o wystąpieniu choroby.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl