Czy jak jestem miesiąc przed 18 to mogę się wybrać do ginekologa bez rodzica?

Według prawa polskiego przeprowadzenie badania ginekologicznego dziewcząt, które ukończyły 16. rok życia, a jeszcze nie są pełnoletnie, wymaga zgody zarówno nieletniej pacjentki, jak i jej rodzica/opiekuna prawnego. Oczywiście mama nie musi być obecna w czasie samej wizyty i przeprowadzenia badania. Chociaż praktykowane są także wizyty z położną z poradni dla kobiet.