Czy muszę mieć zgodę rodziców na branie leków antykoncepcyjnych?

Moje koleżanki mówiły, że idąc do lekarza ginekologa, po np. tabletki antykoncepcyjne lub plastry powinnam mieć zgodę rodziców. Nie wiem czy to prawda czy nie dlatego się pytam, gdyż chcę się wybrać niedługo w tej sprawie do lekarza. Serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam, że mam skończone 17 lat.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według prawa polskiego, u dziewcząt, które ukończyły 16 rok życia, a jeszcze nie są pełnoletnie, przeprowadzenie badania ginekologicznego, diagnostyki i leczenia (w tym także przepisanie środków antykoncepcyjnych) wymaga zgody zarówno nieletniej pacjentki, jak i jej rodzica/opiekuna prawnego. Wymaga to także zamieszczenia odpowiedniej adnotacji z podpisem w dokumentacji medycznej. Należy również pamiętać, że lekarz nie ma obowiązku przepisać antykoncepcji hormonalnej osobom niepełnoletnim.