Czy ginekolog może przepisać antykoncepcję osobie nieletniej bez wiedzy rodziców?

Witam. Mam pytanie, jestem osoba niepełnoletnią, a chciałabym zacząć zażywać tabletki antykoncepcyjne, ale tak żeby rodzice o tym nie wiedzieli. Czy udać do ginekologa? Ginekolog może przepisywać mi tabletki bez ich wiedzy, czy obowiązuje go tajemnica lekarska wobec mnie również? Gdyby moi rodzice byli ''w miarę normalni'' nie było by tyle szumu, ale niestety oni boją się takich tematów i wolałabym sama o siebie zadbać. Bardzo mi zależy żeby załatwić to po cichu i pod nadzorem lekarza. Bardzo dziękuję za poświęconą mi chwilę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

W myśl polskiego prawa nie jest możliwe badanie ginekologiczne oraz ewentualne leczenie, czyli również przepisanie antykoncepcji, bez wiedzy i zgody opiekunów prawnych. Badanie ginekologiczne może odbywać się bez obecności rodziców, lecz muszą oni być o nim poinformowani i wyrazić na nie zgodę. W tym przypadku pozostaje szczera rozmowa z rodzicami lub poczekanie do uzyskania pełnoletności.