Czy 16-latka może iść sama do ginekologa?

Moja córka chce iść sama do ginekologa. Czy może iść sama, ma 16 lat? Lepiej posłać ją na NFZ czy prywatnie, ona upiera się że na NFZ nie pójdzie bo w naszej miejscowości przyjmuje mężczyzna. Co mam zrobić?

Osoba niepełnoletnia na pierwszą wizytę u ginekologa powinna zgłosić się z opiekunem prawnym (np. matką) która wyrazi zgodę na badanie ginekologiczne nieletniej. Taka zgoda powinna zostać odnotowana w dokumentacji medycznej w formie podpisu opiekuna. Bez znaczenie jest czy wizyta taka będzie w ramach NFZ czy prywatnie.