Czy mogę iść sama bez osoby dorosłej do psychologa?

Mając 17 lat (rocznikowo 18) mogę iść sama bez osoby dorosłej do psychologa? Jak to wygląda zapisanie się , rejestracja itp.?

W przypadku wizyty u psychologa osoby niepełnoletnie, wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów. Może Pani taką zgodę dostarczyć podczas pierwszej wizyty (wymagana jest wizyta opiekuna/rodzica) i już później może Pani przychodzić na wizyty sama.
W szczególnych przypadkach, gdy np. problem, z którym chce Pani przyjść dotyczy rodziców/opiekunów, np. w domu występuje przemoc lub wykorzystywanie; lub w sytuacji gdy rodzic jest niedostępny z innych powodów (np. mieszka w innym mieście, jest w szpitalu), jego rolę może spełnić starsze pełnoletnie rodzeństwo, dalsza rodzina (babcia, dziadek, ciocia, wujek), a w dalszej kolejności nawet opiekun z internatu/stancji, a nawet sąsiad. Osoby te w takiej sytuacji występują w roli tzw. "opiekuna faktycznego" i nie znaczy to, że muszą mieć jakiekolwiek prawa związane z Panią - wystarczy, że wskaże Pani tę osobę w danej sytuacji jako opiekuna faktycznego.
Do samego zapisania się/rejestracji zgoda nie jest wymagana, można to przecież zrobić telefonicznie, bądź nawet on-line. Jednak na pierwszą wizytę należy przyjść z takim pełnoletnim opiekunem, który zostawi w rejestracji podpisaną zgodę.
Pozdrawiam serdecznie.