Tabletki antykoncepcyjne dla 16-latki a wizyta u lekarza

Witam. Mam 16. Nie jestem dziewicą od pewnego czasu uprawiam seks z moim chłopakiem. Chciałabym zacząć brać tabletki aczkolwiek nie chcę iść z mamą na wizytę do ginekologa, chciałabym iść sama żeby nie mieszkać rodziców w moje intymne sprawy. Czy istnieje taka możliwość, by dostać tabletki bez wiedzy opiekuna? ( Mogę iść nawet prywatnie) + Czy mogę iść do normalnego ginekologa czy specjalnego dla dzieci??? :/
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Może Pani pójść do ginekologa dorosłych, jednak obecność matki lub ojca jest niezbędna. W świetle polskiego prawa po ukończeniu 16 r.ż. (ale przed ukończeniem 18 r.ż.) zgodę na wizytę musi wyrazić opiekun prawny i osoba nieletnia. Jeśli Pani mama się zgodzi - nie musi być obecna przy badaniu - warto tą kwestię przedyskutować przed wizytą.
Jednak ma Ona pełne prawo do informacji odnośnie stosowanych procedur i zastosowanego leczenia wobec Pani.
Aby rozpocząć antykoncepcję hormonalną należy wykonać badanie ginekologiczne, ale także zebrać szczegółowy wywiad chorobowy by wykluczyć wszystkie potencjalne przeciwwskazania do stosowania tej formy antykoncepcji.