Czy bez wiedzy opiekuna prawnego mogę iść do psychologa, uczestniczyć w terapii i przyjmować leki?

Jestem 15-letnim uczniem. Od około pół roku mam objawy depresji, stopniowo nasilające się. Ostatnie nasilenie objawów depresyjnych skłoniło mnie do poszukania informacji na ten temat. Robiłem sobie także wielokrotnie różnorakie internetowe testy by określić, czy mam prawidłowe objawy. W każdym z testów wynik wyszedł podobny - mówił, iż mam depresję i\lub powinienem skontaktować się z psychiatrą.

Niestety, posiadam rodziców, którzy nie tylko wyśmiali by mnie, ale też nałożyli dodatkowe obowiązki żebym "nie miał czasu na głupoty". Jednakże z tego powodu, iż objawy nasilają się a ja mam coraz większe problemy postanowiłem, że muszę w jakiś sposób zacząć sobie pomagać, gdyż nie mogę wytrzymać mojego stanu psychicznego. Czy bez wiedzy opiekuna prawnego mogę iść do psychologa, uczestniczyć w terapii i przyjmować leki?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Lekarz może przepisać Ci leki po postawieniu diagnozy, która wymaga osobistego badania. Przeprowadzenie badania  wymaga świadomej zgody pacjenta, pacjent powinien również wyrazić zgodę na leczenie.

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, osoba poniżej 16 roku życia nie jest zdolna do wyrażenia świadomej zgody, pełną odpowiedzialność ponosi jego przedstawiciel ustawowy (zwykle jest nim rodzic). Powyżej 16 rż potrzebna jest zgoda zarówno przedstawiciela ustawowego, jak i niepełnoletniego pacjenta.

W tej sytuacji proponuję podjęcie rozmowy z rodzicami. Wcześniej możesz np. skorzystać z rozmowy ze szkolnym psychologiem.

Z pozdrowieniami