Pierwsza wizyta u psychologa

Czesc jestem Dominika mam 16 lat. Chcialabym uzyskac informacji na temat wizyty u psychologa... czyli od ktorego roku zycia mozna do niego isc i czy opiekuni sa nam potrzebni do takiej wizytty... Osobiscie chcialabym skorzystac z takich usług psychologa bo czuje ze tego potrzebuje poniewaz nie radze sobie z wieloma sprawami... ;((
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witaj Dominika! Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, możesz skorzystać z pomocy pedagoga/psychologa szkolnego – oni Ci podpowiedzą, co robić w danej sytuacji. Do psychologa szkolnego możesz pójść sama, jednak do psychologa w poradni zdrowia psychicznego już nie, gdyż jako niepełnoletnia nie możesz podejmować żadnych decyzji dotyczących swojego zdrowia. Dopóki nie ukończysz 18 lat, decyzje podejmują za Ciebie rodzice. Oni też muszą wyrazić zgodę na Twoje spotkania z psychologiem. W przypadku diagnozowania i terapii dzieci i młodzieży ważny jest kontekst rodzinny, dlatego psycholog na pewno będzie chciał skontaktować się z Twoimi rodzicami, by z nimi porozmawiać, przeprowadzić z nimi wywiad itd. Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, osoba poniżej 16. roku życia nie jest zdolna do wyrażenia świadomej zgody. Pełną odpowiedzialność ponosi jego przedstawiciel ustawowy (zwykle rodzic). Powyżej 16. roku życia potrzebna jest zgoda zarówno przedstawiciela ustawowego, jak i niepełnoletniego pacjenta, czyli Twoja. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Na czym polega pierwsza wizyta u psychologa?

Witam, mysle ze musze udac sie do psychologa jednak troche obawiam sie tej pierwszej wizyty, jak taka wizyta wyglada? Bardzo prosze o odpowiedz
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam Panią
Rozumiem Pani obawy, pierwsza wizyta polega na rozmowie, siada Pani w gabinecie psychologa i zaczynają Państwo rozmawiać, Pani mówi o sobie, jak się Pani nazywa, co robi w życiu, czym się zajmuje, mówi Pani co skłoniło Panią do wizyty a psycholog zadaje najróżniejsze pytania pomocnicze. I tak szybko mija godzina.
Anna Sulilgowska

0

Sam przebieg wizyty zależy od tego z czym przychodzi pacjent i jaki styl pracy przyjął psycholog. Zazwyczaj jednak ta pierwsza rozmowa jest poświęcona rozmowie na temat objawów z jakimi zgłasza się pacjent oraz tła. Przez tło należy tutaj rozumieć życie osobiste pacjenta, to co się u niego aktualnie dzieje i ewentualne trudne kwestie mogące być źródłem jego cierpienia. Psycholog stara się ocenić zdolność pacjenta do podjęcia terapii i celowość takowej, jednocześnie dbając o komfort psychiczny pacjent i pozwalając mu w miarę możliwości na swobodną wypowiedź.

Nie ma się czego bać, to raczej przyjemne doświadczenie skupienia na sobie czyjejś pozytywnej uwagi i otrzymania wsparcia oraz informacji zwrotnej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Pierwsza wizyta u psychologa - czego się spodziewać?

Witam, mam 14 lat. Mój problem dotyczy samookaleczania się, zaczęło się to ponad rok temu. Po okresie 6-7 miesięcy postanowiłam stawić czoło temu problemowi. Oczywiście nie udało się kompletnie zerwać z tym nałogiem, ale z biegiem czasu nacięć na rękach było coraz mniej. Sądziłam, że tak to właśnie będzie przebiegało - coraz rzadziej, aż przestanę całkowicie. Niestety... nie przestałam tego robić, lecz przynajmniej nowe cięcia powstawały góra 2-3 razy w miesiącu. Ostatnio problem jednak wrócił. Od prawie 2 miesięcy znów to robię tak często. Nie chcę powtórki z ubiegłego roku - tego wiecznego płaczu, bezsilności i totalnego braku silnej woli. Postanowiłam więc zgłosić się do psychologa szkolnego. Nie było to dla mnie łatwe - podejść do obcej osoby na końcu przerwy i poprosić o pomoc. Nie miałyśmy dużo czasu, więc powiedziała mi, kiedy ma wolny czas i kiedy mogę przyjść. Godzina akurat mi odpowiadała, więc nie zatrzymywała mnie i poszłam na lekcje. Teraz zastanawiam się, czy dobrze zrobiłam. Nie wiem, czy dam radę opowiedzieć obcej osobie o swoich problemach i o tym, co je spowodowało. Nie są to łatwe tematy dla mnie. Ale ktoś chyba musi mi pomóc, bo sama zostając z tym, pewnie znów doprowadzę się do stanu, w którym samobójstwo wydaje się być jedynym wyjściem. Bardzo boję się tego spotkania, nie wiem, jak ono przebiegnie. Jakich pytań mogę się spodziewać? Czy jeśli zdecyduję się pójść, to mi na pewno pomoże? Ile spotkań jest potrzebnych, abym wróciła do normalności?
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Witaj,
to bardzo dobrze, że zgłosiłaś swój problem psychologowi.
Oczywiście opowiadanie o swoich problemach jest trudne dla wszystkich, niemniej jednak czasami jest bardzo ważnym krokiem do wyzdrowienia.
Przede wszystkim należy pamiętać, że każdego z nas dotykają jakieś problemy i każdy z nas bywa w takim momencie swojego życia, że nie wie, jak sobie samemu poradzić. Wtedy właśnie warto iść do specjalisty. Pamiętaj, zgłoszenie się do psychologa to nie jest oznaka słabości! Wręcz przeciwnie, to znak, że chcesz walczyć o siebie, i skoro mogłaś to komuś powiedzieć, to znaczy, że miałaś dużo odwagi i siły, której niejednemu brakuje...
Każdy psycholog ma swój sposób na pracę, tak więc nie można z góry określić, jakich pytań możesz się spodziewać na spotkaniu. Można natomiast z całą pewnością powiedzieć, że specjalista ma za zadanie okazać Ci zrozumienie i akceptację, więc nie ma powodu do obaw.
Pytanie, czy to na pewno Ci pomoże, jest z natury pytaniem retorycznym.
W życiu nie wiele rzeczy jest "na pewno". Można jednak określić, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkania będą dla Ciebie korzystne.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
Magdalena Boniuk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty