Pierwsza wizyta u psychologa

Czesc jestem Dominika mam 16 lat. Chcialabym uzyskac informacji na temat wizyty u psychologa... czyli od ktorego roku zycia mozna do niego isc i czy opiekuni sa nam potrzebni do takiej wizytty... Osobiscie chcialabym skorzystac z takich usług psychologa bo czuje ze tego potrzebuje poniewaz nie radze sobie z wieloma sprawami... ;((

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witaj Dominika! Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, możesz skorzystać z pomocy pedagoga/psychologa szkolnego – oni Ci podpowiedzą, co robić w danej sytuacji. Do psychologa szkolnego możesz pójść sama, jednak do psychologa w poradni zdrowia psychicznego już nie, gdyż jako niepełnoletnia nie możesz podejmować żadnych decyzji dotyczących swojego zdrowia. Dopóki nie ukończysz 18 lat, decyzje podejmują za Ciebie rodzice. Oni też muszą wyrazić zgodę na Twoje spotkania z psychologiem. W przypadku diagnozowania i terapii dzieci i młodzieży ważny jest kontekst rodzinny, dlatego psycholog na pewno będzie chciał skontaktować się z Twoimi rodzicami, by z nimi porozmawiać, przeprowadzić z nimi wywiad itd. Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, osoba poniżej 16. roku życia nie jest zdolna do wyrażenia świadomej zgody. Pełną odpowiedzialność ponosi jego przedstawiciel ustawowy (zwykle rodzic). Powyżej 16. roku życia potrzebna jest zgoda zarówno przedstawiciela ustawowego, jak i niepełnoletniego pacjenta, czyli Twoja. Pozdrawiam!