Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 3 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy psycholog pomoże mi wyleczyć się z aspołeczności?

Mam 16 lat i zawsze byłam bardzo nieśmiała i miałam problemy z kontaktami z ludźmi. Od kilku osób słyszałam że jestem "antyspołeczna". Zaczęło mi to przeszkadzać i zaczęłam się zastanawiać nad wizytą u psychologa tylko nie wiem czy to jest dobry pomysł i czy powiedzieć o tym rodzicom?
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Założenia kampanii antynikotynowej

Kampanie antynikotynowe mają na celu dostarczenie informacji odnośnie wpływu palenia na osobę palącą oraz jej otoczenie. O przeszkodach stojących na drodze promowania zdrowej mody niepalenia, opowiada Jan Orgelbrand.

Witam serdecznie,
Myślę, że decyzja o poszukaniu pomocy psychologa jest dobrą decyzją. Psycholog pomoże Ci dojść do źródła problemu, zaproponuje Ci także odpowiedni dla Ciebie trening kompetencji społecznych.
Pytasz czy powinnaś powiedzieć o tym rodzicom - to zależy od Ciebie, jednak moim zdaniem nie ma przyczyny, abyś miała to przed nimi ukrywać.
Pozdrawiam

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
0

Masz 16 lat więc zgoda rodziców jest potrzebna. To,że masz problemy w kontaktach z ludźmi, jesteś nieśmiała, wycofana to nie znaczy, że masz osobowość antyspołeczną. Jeśli chcesz coś zmienić w sobie, jeśli te trudności są dla Ciebie uciążliwe to oczywiście zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Zmiany wymagają często długiej pracy, ale to ocenić może specjalista.

0

Pewnie, że dobry i oczywiście powiedz rodzicom a nawet wybierz się na pierwszą wizytę z nimi. To pomoże terapeucie zebrać podstawowe informacje o Tobie. Powodzenia

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta (PTP nr 564), specjalista terapii rodzin.
0
Mgr Agata Kulpa-Kulpińska
Mgr Agata Kulpa-Kulpińska Psycholog

Jeśli czujesz, że Twoja nieśmiałość sprawia, że nie możesz żyć tak jak chcesz i utrudnia Tobie nawiązywanie bliskich, pozytywnych relacji z ludźmi to porozmawiaj o tym z rodzicami. Powiedz, że nieśmiałość zaczęła Ci przeszkadzać i myślisz o spotkaniu z psychologiem. Ponieważ masz 16 lat to rodzice muszą wyrazić zgodę na takie spotkanie (chyba, że masz psychologa lub pedagoga w szkole to możesz na początku z nim porozmawiać. W przypadku psychologa szkolnego zgoda rodziców nie jest potrzebna). Pytasz czy to jest dobry pomysł skorzystać w Twoim przypadku z pomocy psychologa - tak, nieśmiałość i ograniczenia jakie wynikają z niej są, jak najbardziej obszarem do pomocy psychologicznej. W wyniku szczerych rozmów z psychologiem lub z psychoterapeutą możesz lepiej poznać siebie, a w konsekwencji podnieść swoją samoocenę i zmniejszyć nieśmiałość.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy