Czy jest lek który zapobiega skutkom ubocznym chemii?

Dzień dobry Mój tata choruje na nowotwór , czeka na chemioterapię , słyszałam że jest tabletka przed chemioterapią która zapobiega wystąpieniu skutków ubocznych.Chciałabym zapytać czy prawdą jest że istnieje tabletka którą podaje się pacjentowi na godzinę przed chemioterapią żeby zapobiec skutkom ubocznym chemioterapii? , gdzie szukać takiej tabletki? W aptekach bez recepty? Czy powinnam pytać o nią u lekarza onkologa ( prowadzącego tatę) lub innego zanim podana mu będzie chemioterapia? Tata ma przepuklinę żołądkową i zapalenie żołądka nie chce żeby skutki uboczne chemioterapii podrażniły mu zoładek i żeby tata żle się czuł. Martwię się bardzo o Jego zdrowie jest staarszym człowiekiem 68 lat nie dość że nowotwór to jeszcze straszne działania uboczne chemioterapii których on tez się bardzo boi , . Prosze mi powiedzieć i pomóc co mam zrobić?Nie chce żeby na wskutek złego znoszenia chemii przez tatę musiał ją przerwać i tym samym zmniejszając swoje szanse na dalsze leczenie i życie. Bardzo proszę jako córka martwię się o Niego bardzo. dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam

Zwykle podaje się po prostu leki przeciwwymiotne, myślę że właśnie nią ma Pani na myśli. Onkolog może i powinien zlecić ją pacjentowi, o ile to możliwe przy danym zestawie CTH