Czy jest ryzyko tężca po tak szybkiej dezynfekcji?

Witam, skaleczyłem się lekko zardzewiałym drutem, rana płytka. Odkazilem miejsce skaleczenia po około 5 sekundach specjalnym płynem. Akurat miałem pod ręką w pracy. Końcówka druta która się ranilem miała mało rdzy. Jast jakieś ryzyko tężca po tak szybkiej dezynfekcji?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tężec to choroba atakująca układ nerwowy. Wywoływana jest przez beztlenową bakterię Clostridium tetani, która najczęściej znajduje się w ziemi i innych, różnych nieczystościach. Aby mogło dojść do zakażenia i namnożeniu bakterii, środowisko, w którym występuje, powinno być pozbawione tlenu (dlatego rany głębokie czynią organizm bardziej podatny na zakażenie).

W przypadku, gdy rana była płytka i od razu przemył Pan zranione miejsce płynem dezynfekującym, szansa na zakażenie jest minimalna, jednak nadal istnieje. W takich przypadkach należy podać antytoksynę tężcową.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym tężca, a także do przeczytania pytania innego użytkownika, który mierzył się z podobnym problemem:

https://portal.abczdrowie.pl/tezec

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skaleczenie-zardzewialym-gwozdziem-a-ryzyko-zakazenia-tezcem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.