Czy karmiąc piersią mogłam zajść w ciążę?

Witam! Mam 24 lata. W listopadzie 2009 r. urodziłam dziecko. Pierwszą miesiączkę dostałam 3 lipca, kolejna 8 sierpnia, a w tym miesiącu zamiast okresu dostałam lekkiego, brązowego plamienia, które zauważyłam na bieliźnie. Dziecko nadal karmię piersią i obawiam się, że jestem w ciąży, ale z mężem zabezpieczaliśmy się prezerwatywą i nigdy nie pękła ani nie zsunęła się.

Moje pytanie brzmi następująco: czy może być to spowodowane karmieniem piersią i nieregularnością cyklów czy raczej może świadczyć o ciąży? Dodam, że w minionym miesiącu miałam wykonywany zabieg punkcji torbieli okołojajnikowej.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Problem nieregularnych miesiączek w czasie karmienie piersią występuje u wielu kobiet. Przyczyn zaburzeń miesiączkowania jest bardzo wiele.

Przy braku okresu zawsze należy brac pod uwagę ciążę. Należy też pamiętać, że jeśli doszło do stosunku seksualnego, nawet z zabezpieczeniem, zawsze istnieje ryzyko ciąży.

W zakresie porady internetowej nie jest możliwe ustalenie dokładnej przyczyny dolegliwości.

Aby uzyskać 100% pewność należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

We własnym zakresie można również wykonać test ciążowy dostępny w aptekach na terenie całego kraju.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl