Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ketony w moczu w ciąży są groźne dla płodu?

Dzień dobry jestem w 32 tyg ciazy robiłam badania moczu i wyszło ze mam ciala ketonowe 1.0 a norma jest dużo niższa krzywa cukrowa jest w normie od czego mogą być te ciala ketonowe i czy zagraża to dziecku??
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania



Witam,

ketony, czy też ciała ketonowe, to produkt biochemicznej przemiany tłuszczów – powstają w organizmie wówczas gdy tłuszcze potrzebne są do wytwarzania energii. Co istotne nie przenikają do moczu bądź przenikają w niewielkiej ilości, a gdy jest inaczej – mogą świadczyć o zaburzeniach metabolicznych.

W ciąży mogą wskazywać na cukrzycę, skutek nieprawidłowej diety, ale też często ciała ketonowe wykrywalne są u osób na diecie czy ciężarnych zupełnie zdrowych. W takich wypadkach ciała ketonowe w moczu nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym.

Być może Pani wątpliwości rozwieje nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/ciala-ketonowe-w-moczu.

Niestety nie podała Pani norm laboratoryjnych ani pozostałych wyników badań, w tym krzywej cukrowej, więc trudno o precyzyjną odpowiedź na zadane pytanie. W tym wypadku wskazana byłaby kontrola u lekarza prowadzącego ciążę, tylko on będzie w stanie rozwiać Pani wątpliwości.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat badania moczu odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy