Czy konieczne jest płukanie ucha?

Dzień dobry, mam pytanie 2 miesiące temu moja mama zachorowała na pólpasiec, który zaatakował ucho i połowę twarzy. Brała heviran 800 mg. W tej chwili ma neuralgię, boli ją ucho i słabo na nie słyszy. Byłyśmy u dwóch lekarzy laryngologów i jedna pani doktor powiedziała, że trzeba będzie przepłukać ucho w gabinecie, druga zaś stwierdziła, że nie wolno tego robić. Bardzo proszę o poradę. Proszę również o odpowiedź, czy mama może w tym sezonie zaszczepić się przeciw grypie? Czy po tej chorobie lepiej tego teraz nie robić. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Neuralgie po Półpaścu to duży problem u ludzi starszych. Należy zrobić badanie słuchu aby wykluczyć wirusowe, po półpaścu uszkodzenie ucha wewnętrznego i nerwu słuchowego. jeżeli w uchu coś zalega to należy raczej je oczyścić przy pomocy ssaka a nie płukaniem. Szczepionka przeciw grypie to szczepionka wirusowa. Obecnie raczej nie wskazana. w neuralgii może pomóc neurolog.