Czy koniecznie jest zostawienie szwu po operacji plastycznej uszu?

Czy koniecznie jest zostawienie szwu po operacji plastycznej uszu? Jeśli tak to czy jest bardzo widoczny?
KOBIETA, 18 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania portalu abcZdrowie.pl. Podczas operacji plastycznej uszu szwy są często stosowane, ale ich konieczność może zależeć od kilku czynników, takich jak metoda chirurgiczna, stan pacjenta czy chociażby preferencje chirurga plastycznego. W niektórych przypadkach szwy są używane do utrwalenia nowej formy ucha lub do zabezpieczenia tkanek w okresie rekonwalescencji.

Jest to jednak indywidualna kwestia, która będzie różnić się w zależności od konkretnego przypadku. W niektórych sytuacjach szwy mogą być potrzebne do zminimalizowania ryzyka powikłań pooperacyjnych i zapewnienia lepszego efektu końcowego. W innych sytuacjach, zwłaszcza przy stosowaniu nowoczesnych technik chirurgicznych, szwy mogą nie być konieczne.

Jeśli w Pani przypadku szwy zostaną stosowane, ich widoczność może zależeć od różnych czynników, takich jak rodzaj szwu, kolor skóry, czy zdolność do gojenia się blizn. W wielu przypadkach szwy są umieszczane w miejscach, gdzie są mniej widoczne, na przykład w naturalnych fałdach skóry lub wewnątrz ucha. Warto jednak wspomnieć, że niezależnie od tego, czy szwy zostaną zastosowane czy nie, istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej, aby zapewnić odpowiednie gojenie się tkanek i osiągnięcie jak najlepszych wyników estetycznych. W przypadku jakichkolwiek pytań lub obaw dotyczących szwów po operacji plastycznej uszu, zawsze warto omówić je z lekarzem prowadzącym zabieg.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem na temat korekty uszu, w którym znajdzie Pani również informacje jak przygotować się do takiego zabiegu:

https://portal.abczdrowie.pl/kosmetyczne-i-rekonstrukcyjne-operacje-uszu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.