Czy leczenie na astmę ma wpływ na zajście w ciążę?

Witam. Od paru miesiecy z ukochanym staramy sie o dziecko. Ale od miesiaca lecze sie na astme oskrzelowa inhalatorem proszkowym 2xdziennie zawierajacym 320 mcg sterydow. Czy to ma wplyw na zajscie w ciaze plodnosc? Czy jak juz zajde w ciaze to czy nadal moge sie leczyc czy odstawic lek i czy ma jakis wplyw na dziecko?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Nie należy odstawiać leków na astmę w trakcie ciąży. Ciąża jest też stanem, który zwiększa ryzyko zaostrzeń, a źle kontrolowana astma i niedotlenieni płodu stanowi większe ryzyko niż działania niepożądane leków.