Czy lek Androcur zmniejszy moje owłosienie?

lekarz na podstawie objawów (nadmiernie owłosienie,przetłuszczające się włosy, problemy ze skórą, insulinooporność, nadcisnienie, nadwaga) oraz wyników badań (androstendion ok. 7 przy normie do 3.3) stwierdzil pcos. Zalezalo mi na zmniejszeniu owlosienia i lekarz przepisał mi Androcur - 2x50mg , 1-10dc. lekarz mówił, że jeśli nie współżyję to nie muszę stosować antykoncepcji. Mam jednak wątpliwość jak brać dalej Androcur, jeśli zaburza cykl? Co jeśli miesiączką nie wystąpi? Kiedy wziąć lek?

Dzień dobry,

Andorcur zaleca się jeśli objawy hirsutyzmu są mocno nasilone. Aby miesiączka występowała regularnie w czasie terapii zaleca się również antykoncepcję, która będzie "pilnowała" regularności cyklu. Ważne, aby składową gestagenową w tabletkach anykoncepcyjnych był gestagen nie mający działania androgennego, a najlepiej - mający działania antyandrogogenne, wówczas skuteczność terapii powinna być lepsze, a miesiączki powinny być regularne.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych