Wzmożone owłosienie a Izotretynoina

Szanowni Państwo Specjaliści! Proszę mi przybliżyć, na jakiej zasadzie Izotretynoina może powodować wzmożone owłosienie, wywoływać hirsutyzm? Czy można powiedzieć, że ryzyko pojawienia się takiego objawu jest nieco większe u "hirsutek", czy równie często wystąpi u kobiet nie mających wcześniej problemu obfitego owłosienia. Przede wszystkim jednak chcę zrozumieć w jaki sposób dochodzi do pobudzenia meszku, że może się wzmocnić. Proszę powiedzieć, czy można się ustrzec jakoś?(Planuję kuracje)

Piotr Pilarski

Izotretyonina nie ma właściwości wywoływania hirsutyzmu, może powodować za to łysienie.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Powyższa substancja czynna może wywołać zarówno powstanie łysienia jak i hirsutyzmu. Co do mechanizmu działania leku nie jest on do końca poznany. Proponuję udać się do lekarza dermatologa i kierować się jego zaleceniami.