Czy leki na zapalenie pęcherza osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Moja dziewczyna powinna dostać okres jakieś 3 dni temu, lecz dwa dni temu dostała zapalenia pęcherza. Bierze tabletki antykoncepcyjne, ponadto używamy prezerwatyw, które zawsze sprawdzam po stosunku. Żadna nie pękła. Jednak w tym miesiącu moja dziewczyna przeziębiła się i brała antybiotyk, co może prawdopodobnie osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Gdy dostała zapalenia pęcherza zaczęła brać jakieś tabletki na zapalenie, dziś będzie brała ostatnią. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę? Czy to normalne, że spóźnia się okres? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
antybiotyki zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego należy stosować dodatkowe zabezpieczenia, np. prezerwatywę. W Państwa przypadku było to zachowane.
Jednak należy pamiętać, że stany zapalne w organizmie oraz związane z nimi leczenie może wpłynąć na krwawienie z odstawienia.

Jednak przed kolejnym opakowaniem należy wykluczyć ciążę. Pomimo stosowania zabezpieczeń ciąża jest możliwa.

Pozdrawiam