Czy mając cukrzycę wtórną, mogę przejść na tabletki?

Mam cukrzycę wtórną, biorę insulinę długodziałającą raz dziennie 12 jednostek. Chorobę wykryto u mnie pół roku temu. Czy mogę przejść na tabletki? Poziom cukru rano mam od 70 do 90, a dwie godziny po posiłku rzadko przekracza 120. Drugie pytanie, kolację jem ok. godz. 20 przy pomiarze po 4 godzinach po kolacji mam około 90, wtedy zjadam kawałek czekolady. Później sprawdzam o trzeciej w nocy i poziom nadal jest około 90, wtedy też kawałek jabłka lub czekolady. Czy to jest prawidłowo? Czy po kolacji do śniadania 12 godzin poziom cukru będzie ok, bez wstawania w nocy i dokarmiania się?

MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Niestety nie wiem z jakiego powodu podjęto u Pana od razu próbę leczenia insuliną. Czasami konieczność taka wynika z chorób towarzyszących - na przykład chorób nerek czy wątroby. Jeżeli taka jest sytuacja wdrożenie leczenia za pomocą tabletek może być utrudnione.
Natomiast i tak konieczna jest modyfikacja stosowanego leczenia, bo dawki leku powinny być tak dobrane aby nie było konieczności dojadania posiłków w godzinach nocnych. Proszę koniecznie zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego i ustalić dalszy plan leczenia. Proszę zapytać czy jest możliwość zmiany terapii na doustną.
Pozdrawiam

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty