Czy małe ranki w okolicach paznokci lub zadrapania na skórze twarzy są miejscami, przez które mogę zarazić?

Witam, Mam pytanie odnośnie ryzyka przenoszenia chorób wirusowych w życiu codziennym. Czy małe ranki w okolicach paznokci lub zadrapania na skórze twarzy są miejscami przez które mogę zarazić HBV, HCV czy HIV? Chodzi mi głównie styczność z krwią w tak małych ilościach że nie jest ona widoczna. Czy dotykając np. poręczy na siłowni czy w autobusie mogę się zarazić tymi chorobami, dotykając tych powierzchni bezpośrednio ranką lub przenosząc z nich niewidoczną dla oka krew na rankę ręką? Pozdrawiam

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Raczej nie, natomiast teoretycznie największe ryzyko wystąpienia zakażenia posiada wirus HBV, wg niektórych autorów wystarczy jedynie 100 cząsteczek wirusa, czyli wirionów, które miałyby kontakt z raną aby doszło do zakażenia. Wirusem HCV i HIV jest zdecydowanie trudniej się zarazić
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl