Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 4 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przy zakrzepicy żył powierzchownych można jeżdzić rowerem?

Dzień dobry! Wczoraj zdiagnozowano u mnie zakrzepicę żył powierzchownych. Mam przez najbliższe 5 dni przyjmować heparynę poprzez zastrzyki w brzuch. Dwa miesiące wcześniej (w czerwcu) przebyłem operację usunięcia żylaków. Chciałbym zapytać czy w zaistniałej sytuacji można rekreacyjnie jeździć na rowerze?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Tak można, a nawet jest to wskazane jeśli zakrzepica nie jest znacznie nasilona (nie utrudnia zginania się kończyn dolnych w stawach głównie kolanowych i biodrowych).

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
Lek. Jan Bujok Chirurg, Warszawa
70 poziom zaufania

Witam
Zakrzepica żył powierzchownych nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta. Jest chorobą samoograniczającą się, nie wymaga specjalnego postępowania oprócz leczenia przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Aktywność fizyczna jedynie przyśpieszy proces wchłaniania zakrzepu.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy