Czy mam cukrzycę według tych wyników?

Witam. 3tygodnie temu moją ginekolog zaniepokoił wynik krzywej cukrowe na czczo 5.69mmol/l, po 1godz 6.63, po 2godz 5.31 Przez tydzień miałam kontrolować cukier glukometrem, bez zmiany diety - pomiary do dziś nie przekroczyły normy czyli na czczo poniżej 90mg, po posiłku 1godz nigdy nie przekroczyły 130mg (jem wszystko, słodycze, czasami zjem jakiś niezdrowy fast food) niestety do tej pory nie mogłam skontaktować się z moją ginekolog, ani z diabetolog. Moje pytanie brzmi czy cukrzycę mam? Dodam jeszcze, że przed badaniem krzywej zylam praktycznie na samych słodyczach..

Witam,

ciężko mówić i cukrzycy na podstawie tych wyników.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Zapada na nią coraz więcej osób, przy czym stale obniża się wiek zachorowania. Nieleczona prowadzi do ciężkich powikłań i znacznie skraca czas życia. Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie, najlepiej jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy.

Zaniepokojenie powinny wzbudzić:

utrata masy ciała mimo wzrostu apetytu,

osłabienie, senność,

pogorszenie ostrości widzenia.

Do badania warto się wcześniej przygotować:

Żeby badanie miało wartość diagnostyczną, badany musi zastosować się do kilku zasad:

w okresie kilku dni przed badaniem należy odżywiać się normalnie; znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów może fałszować wynik,

nie należy przeprowadzać badania w czasie choroby: infekcji, gorączki, stanów zapalnych,

roztwór glukozy trzeba wypić w czasie nie dłuższym niż 5 minut; najlepiej zrobić to tzw. „duszkiem”,

w ciągu dwóch godzin, które muszą upłynąć między kolejnymi pobraniami krwi, nie wolno niczego jeść, pić ani palić papierosów. Należy do minimum ograniczyć aktywność fizyczną, spędzając ten czas w pozycji siedzącej.