Czy mam dalej stosować ten antybiotyk?

Witam, miałam robiony posiew z pochwy, ktory wykazał jakąś bakterie jelitową, ginekolog przepisała mi amotaks 1g 2x dziennie plus probiotyk, jestem czwartą dobę na tym antybiotyku i nasiliły mi się objawy, czy to normalne? Mam wrażenie, że na mnie ten antybiotyk nie działa, pamiętam że kiedyś nie wyleczył mi on anginy.. Czy mam kontynuować kurację, czy on mnie wyleczy? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy Pani zaniepokojenie spowodowane nasileniem objawów chorobowych, mimo stosowania terapii antybiotykowej. Wykonany posiew prawdopodobnie był sprawdzony na odporność bakterii na dany antybiotyk – powinien zostać wykonany antybiogram potwierdzający skuteczność w tym przypadku amoksycyliny na daną bakterię, jeśli przepisano Pani Amotaks. W przypadku, gdy dany antybiotyk nie działa bądź objawy wręcz się nasilają, należy od razu skontaktować się z lekarzem, który zalecił stosowanie danego leku.

Należy pamiętać, aby nie przerywać terapii antybiotykowej bez konsultacji z lekarzem, gdyż nieodpowiednio przeprowadzona terapia, może przyczynić się do wytworzenia antybiotykooporności danego szczepu bakterii.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/odpornosc-na-antybiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-coraz-mniej-skuteczne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-przyjmowac-antybiotyki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.