Czy mam nadczynność lub niedoczynność tarczycy?

Robiłam badania TSH... norma była od 0,39-4,5, a ja mam 8,257... czyli mam nadczynność albo niedoczynność? Czy to jest małe odchylenie? Czy to będę musiała leczyć? A jak tak, czy po jakichś tabletkach mogę przytyć? Dziękuję bardzo za odpowiedź:))

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik TSH podwyższony prawie dwukrotnie zapewne świadczy o niedoczynności tarczycy. Aby to potwierdzić, a także, aby pomóc w różnicowaniu przyczyny tego stanu, należałoby wykonać oznaczenie poziomu wolnych hormonów tarczycy, czyli fT3, fT4. Warto również wykonać USG gruczołu tarczowego. Jednak w pierwszej kolejności proponowałbym z tym wynikiem udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze z Panią odpowiedni wywiad, zbada (m.in. oceni tarczycę palpacyjnie) oraz zleci dalsze postępowanie. Być może potrzebna będzie dalsza opieka specjalisty endokrynologa.

Stan ten, czyli niedoczynność tarczycy, koniecznie musi być leczony, gdyż przewlekła niedoczynność może prowadzić do zaburzeń psychicznych, tj. problemów z koncentracją, nauką, zubożenia emocjonalnego, otępienia. To tylko jedne z wielu powikłań tej choroby.

Leczenie niedoczynności tarczycy prowadzi się, podając substytucyjne dawki hormonu tarczycy - leczenie to nie powoduje tycia, wręcz odwrotnie.

Funkcją hormonów tarczycy jest utrzymywanie metabolizmu ustroju na odpowiednim poziomie. Osoby z niedoczynnością tarczycy, czyli brakiem tego hormonu, są spowolniałe, jakby ciągle zmęczone, mają niższe ciśnienie krwi, zimną skórę, problemy z koncentracją, gorszy metabolizm, co za tym idzie, mają tendencję do tycia.

Proponuję lekturę artykułu na temat badania hormonów tarczycy w naszym portalu internetowym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.