Czy mam powtórzyć rezonans mózgu?

Ginekolog zlecił mi zbadanie poziomu prolaktyny z powodu bolesnych miesiączek i stresu. Badania wykazały poziom prolaktyny 91,62 ng/ml. W zeszłym roku miałam robiony rezonans magnetyczny mózgu z powodu zawrotów głowy. Nie wykazał żadnych zmian, a powodem zawrotów miał być stres nasilony przez pandemię. Mam regularne miesiączki oraz jestem płodna, nie mam żadnych innych objawów hiperprolaktemii. Będąc młodsza (17-19 lat) chodziłam na psychoterapię ze względu na stany lękowe, stwierdzono wtedy zespół lęku uogólnionego (GAD). 1. Czy należałoby powtórzyć rezonans mózgu? 2. Czy należy zacząć przyjmować leki hamujące wydzielanie prolaktyny jeśli nie mam żadnych objawów? 3. Czy stres/lęk może aż tak podnieść poziom prolaktyny?

Dzień dobry, myślę, że warto, by skontaktowała się Pani najpierw z endokrynologiem w celu ustalenia, co spowodowało taki poziom prolaktyny, a także czy rezonans jest odpowiednim badaniem potrzebnym do diagnozy. Jeśli tu nie uzyska Pani odpowiedzi, to w pierwszej kolejności sugerowałabym kontakt z psychiatrą. Stres oddziałuje na nasz system hormonalny, kobiece hormony są natomiast silnie powiązane z nastrojem. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co spowodowało takie zmiany, dlatego polecam Pani w pierwszej kolejności wizytę u lekarza zajmującego się gospodarką hormonalną. Powodzenia!