Czy mam przyjąć leki przeciwzakrzepowe?

Złamałam nasadę V kości śródstopia. Nie mam założonego gipsu ani nie chodzę w ortezie. Odciążamy nogę chodząc o kulach. Po kilku dniach zamierzam chodzić w bucie ze sztywną podeszwą. Czy w tym przypadku powinnam zacząć brąz zastrzyki przeciwzakrzepowe? Mam 27 lat.
KOBIETA, 27 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku złamania kości śródstopia i ograniczenia mobilności, istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepicy, ale decyzja o zastosowaniu zastrzyków przeciwzakrzepowych zależy od wielu czynników.

Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który zna Pani historię medyczną i może ocenić wszystkie czynniki ryzyka, aby podjąć właściwą decyzję odnośnie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Czasami może być zalecane wykonanie badania oceniającego stan żylnej części krwiobiegu (np. badanie dopplerowskie żył) w celu lepszego zobrazowania sytuacji.

Nie powinna Pani podejmować tej decyzji samodzielnie, ponieważ nie jest wiadome, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzakrzepowych. Taką decyzję powinien podjąć lekarz.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zastrzyk-przeciwzakrzepowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.