Czy mam wstrzymać się ze staraniami o ciążę?

Dzień dobry, ze względu na częste problemy z pęcherzem moczowym czasami, gdy odczuwam dyskomfort ze strony cewki moczowej, stosuje jednorazowo na ten obszar krem pimafucort. Dzisiaj również zastosowałam krem - po basenie, "profilaktycznie", żeby nie rozwinęła się żadna infekcja. Za kilka dni rozpoczynają się mi dni płodne i mam zamiar starać się o dziecko, więc zerknęłam w ulotkę i się przeraziłam. Działanie ototoksyczne na płód, konsultacja z lekarzem gdy pacjentka planuje ciążę... czy powinnam się wstrzymać ze staraniami o dziecko? Jeśli tak to ile?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy lek zastosowano w ostatnim czasie jednorazowo na niewielką powierzchnię i nie zastosowano opatrunku okluzyjnego, nie występują większe obawy co do starań w najbliższym czasie o dziecko. W przypadku, gdy jednak stosowała Pani maść dość często i rozlegle należałoby skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który poinstruuje Panią, kiedy będą możliwe starania o dziecko. W okresie starań o ciążę, a także podczas jej trwania najlepiej jest konsultować z lekarzem lub farmaceutą każdy zażywany lek.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-leki-sa-dozwolone-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zaplanowac-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.