Czy mam zaszczepić się na krztusiec?

Dzień dobry, jestem w 29 tygodniu ciąży. Zastanawiam się nad szczepieniem przeciwko krztuścowi. Ostatnie szczepienie miałam 10 lat temu. Czy szczepionka Boostrix jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Czy dodatni hbs nie jest przeciwskazaniem do szczepienia?

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, szczepienie przeciwko krztuścowi można, a nawet należy wykonać w każdej ciąży między 27 a 36 tyg. jej trwania. Szczepienie ma na celu wytworzenie ochronnych przeciwciał, które przechodzą przez łożysko i chronią dziecko w pierwszych miesiącach jego życia, zanim samo nie będzie zaszczepione. Tak więc szczepienie chroni nie tylko matkę, ale również noworodka. Wymieniony przez Panią preparat można stosować u kobiet w ciąży. Przeprowadzone badania dotyczące szczepienia kobiet w III trymestrze ciąży nie wykazały działań niepożądanych powiązanych ze szczepieniem, które dotyczyłyby ciąży lub zdrowia płodu albo nowonarodzonego dziecka.

W ciąży zaleca się też szczepienie przeciwko grypie.

Więcej informacji o szczepieniach dla kobiet w ciąży znajdzie Pani na stronie PZH - https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-szczepienia-zaleca-sie-w-czasie-ciazy/