Czy mimo iż TSH jest w normie, mogę mieć nadczynność tarczycy i czy podwyższony poziom WBC i limfocytów może wskazywać na coś poważnego?

Witam! Od 3 lat pojawiają mi się na języku czerwone, jakby wżarte w język, bolące plamy, które znikają po kilku dniach i powstają nowe. Mam stale temperaturę ciała 37,1 st. C, od dłuższego czasu kołatania serca, wagę ciała mam w normie i nie chudnę. Miałam robione RTG klatki piersiowej, ekg serca, wymaz z języka i badania są w normie. Moje badanie krwi: leukocyty 9,1 G/L, ERYT 4,56 T/L, HEMOGL. 13,8 G/DL, HEMATOKRYT 40%, MCV 87,6FL, MCH 30,2 PG, MCHC 34,5 G/DL, RDW 12,6%, PŁYTKI KRWI 298 G/L, MPV 9,1 FL, NEUTROFILE 38,9%, LIMFOCYTY 46,8%, MONOCYTY 7%, EOZYNOFILE 6,1%, BAZOFILE 1,2%, NEUTROCYTY  3,5 G/L, LIMFOCYTY 4,3 G/L, MONOCYTY 0,6 G/L, EOZYNOFILE 0,6G/L, BAZOCYTY 0,1 G/L, PCT 0,272 %, PDW 16,1, OB 14. Miałam również robione badanie TSH, które jest w normie. Ale około 7 lat temu leczyłam się na nadczynność tarczycy, niestety, leczenie przerwałam, ponieważ lekarz wywołał lekami dużą niedoczynność i więcej u endokrynologa nie byłam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wynik leukocytów oraz limfocytów mieści się w normie. Podwyższoną liczbę leukocytów rozpoznajemy, jeżeli przekracza 10 G/l, a limfocytów - jeśli przekracza 4,5 G/l. Istotna jest także ocena tzw. rozmazu ręcznego, czyli nie z automatu. Pozostałe parametry krwi są także w normie.

Jeżeli chodzi o tarczycę, to najbardziej czułym wskaźnikiem jej czynności jest poziom TSH oraz docelowego hormonu fT4. Jeżeli TSH jest w granicach normy, prawdopodobieństwo nadczynności jest niewielkie. Można dodatkowo oczywiście sprawdzić fT4 oraz zrobić USG tarczycy, jeżeli miała Pani wcześniej problemy.

Co do problemów w jamie ustnej, być może przyczyną tego problemu są zmiany grzybicze, które nie zawsze dają pozytywny wynik w wymazie. Proszę zażywać witaminę B complex oraz PP, a także jeść dużo produktów zawierających "dobre" bakterie, takie jak jogurty, kefiry, maślanka. Można też wspomóc się preparatami probiotyków dostępnymi w aptece.

Pozdrawiam serdecznie