Podwyższone limfocyty w stosunku do zmniejszonych neutrofili

Proszę o interpretację wyników badań mojego 7-tygodniowego synka: leukocyty 8,1G/L, neutrocyty 22,1%, limfocyty 68,7%, monocyty 5,1%, eozynocyty 3,4%, bazocyty 0,5%, neutrocyty 1,8 G/L, limfocyty 5,6 G/L, monocyty 0,4 G/L, eozynocyty 0,3 G/L, bazocyty 0,0 G/L, erytrocyty 2,97 T/L, hemoglobina 9,9 g/dl, hematokryt 27,8%, MCV 93,8 fl, MCH 33,5 pg, MCHC 35,7 g/dl, RDW 13,8%, płytki kwi 397 G/L, MPV 7,3 fl, retikulocyty 18 promile. Wcześniejsze wyniki były troszkę lepsze, co mogło wpłynąć na ich pogorszenie? Pozdrawiam, Ania

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Wyniki krwi Pani dziecka są prawidłowe dla wieku. Niepokój odnośnie podwyższonych limfocytów w stosunku do zmniejszonych neutrofili jest spowodowany tym, że normy laboratoryjne podawane na wynikach są zazwyczaj normami dla dorosłego. U dzieci do 4-tego roku życia limfocyty przeważają liczebnością nad neutrofilami. Pozostałe wyniki badań też są w normie dla wieku dziecka. Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, tj. ospałość, niepokój, gorączka, kolki, duszność i inne, nie ma powodu do niepokoju. Należy jednak pamiętać, że z tak małym dzieckiem należy zawsze, gdy coś zaniepokoi, zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.