Czy mogę bezpiecznie przyjąć tabletkę po?

Witam, jeżeli 13-tego grudnia wzięłam tabletkę escapelle, na drugi dzień po zażyciu tabletki wystąpiło plamienie, a po pięciu dostałam miesiączki 10 dni przed przewidywanym terminem, a obecnie jestem tydzień po miesiączce to mogę wziąć kolejna tabletkę? receptę mam wystawioną a tabletkę kupiona natomiast Pani w Aptece prosiła mnie, abym przeczytała uważnie receptę, a lekarz, który mi ją wystawiał zrobił to za drugim razem po moim uprzedzeniu, co do przebytej już miesiaczki. Z góry dziękuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania preparatu Escapelle znaleźć można informacje, które mówią, że jeżeli Escapelle jest stosowany częściej niż raz w jednym cyklu miesiączkowym, to jego działanie może być słabsze. Dodatkowo takie postępowanie zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń miesiączkowania.

Skoro wystąpiła u Pani menstruacja, to najprawdopodobniej uznać to można za kolejny cykl miesiączkowy, a co za tym idzie – może Pani przyjąć kolejną tabletkę Escapelle.

W przyszłości proszę jednak pamiętać, że lek ten należy stosować wyłącznie w nagłych przypadkach i nie należy traktować go jako regularnej metody antykoncepcyjnej. Lek ten zawiera bowiem dużą dawkę hormonów, więc lepiej nie zażywać go zbyt często.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pekniecie-prezerwatywy-a-przyjecie-kolejnej-tabletki-wczesnoporonnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-organizm-ma-czeste-przyjmowanie-tabletki-escapelle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ponowne-zastosowanie-escapelle-po-trzech-tygodniach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.