Czy mogę ćwiczyć przyjmując takie leki?

Witam, jestem 28letnią kobietą z astmą, prawdopodobnie arytmią, choć dopiero kardiolog to potwierdzi lub nie, muszę stosować leki psychiatryczne(Pregabalin, Trittico), w tym benzodiazepiny codziennie, ponieważ przechodzę ciężkie zaburzenia lękowe i hipochondryczne, z somatyzacjami. Nie mam chwili oddechu od paraliżującego lęku w ciągu dnia. Chcę jednak zacząć ćwiczyć, muszę zrzucić sporo kg, czy jest to możliwe przy przyjmowaniu takich leków? Astmy w chwili obecnej nie leczę, mam tylko doraźne wziewy. Chcę zaznaczyć, że wysiłek fizyczny mnie nie relaksuje ani uspokaja, ponieważ źle odbieram sygnały dochodzące z ciała podczas lub po treningu, np szybsze bicie serca, uderzenia gorąca itp odbieram jako sygnał, że coś jest nie tak i za chwilę umrę - nie potrafię nad tym zapanować, stosowałam przeróżne techniki relaksacyjne i psychoterapie, nie mam możliwości przerwania stosowania benzodiazepin w tej chwili, głównie ze względu na panującą epidemię, która podniosła poziom mojego lęku ze 150% do jakichś 500%. Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam Panią,

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne, to od strony psychologicznej

nie ma żadnych przeciwwskazań.

Jednak tę kwestię warto Pani omówić jeszcze z prowadzącym

lekarzem pulmonologiem.

Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,

często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.

Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia

z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,

a jednak dla Pani zatrważający lęk, który jeszcze bardziej

nasilił się w wyniku pandemii.

Każdy lęk, również ten związany z atakami paniki,

lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią, przyczynia się

do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych,

np. kołatanie serca.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często też mają uczucie

zawrotów głowy, duszności, osłabienia oraz poczucie zbliżającego się

omdlenia, itp.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta

i coraz trudniej go ujarzmić

Powinna Pani jednak wiedzieć, że leczenie farmakologiczne

nie leczy zaburzeń lękowych i nie rozwiązuje żadnych problemów,

jedynie tłumi objawy.

Gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest w stanie funkcjonować,

konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych.

Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające, obniżające napięcie

czy antydepresanty czasami o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk

sprawiają, że dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,

ale jest to tylko leczenie objawowe.

Jednak nerwica jest w pełni uleczalna na drodze odpowiednio

dopasowanej terapii.

Żeby wyleczyć zaburzenia nerwicowe, należy poznać

dokładnie naturę Pani problemu, dotrzeć do jego źródła

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy zaburzeń lękowych

ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się

sposób wyleczenia.

Terapeuta pomoże Pani odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl