Czy mogę już zgłosić się na usg?

Mam 17 lat i jestem dziewczyną. Ostatnio dowiedziałam się, że rak piersi jest dziedziczny. Moja babcia zmarła na raka piersi (od strony mamy) oraz mój dziadek (od strony taty) na raka płuc. Chciałam zapytać, czy mogłabym wykonać usg piersi lub mammografię? Czy jeszcze na to za wcześnie?

Witam serdecznie,

Jak dotąd wykazano, że niektóre rodzaje nowotworów mogą być dziedziczne. I tak - w przypadku nowotworów płuc takiej zależności się nie stwierdza, natomiast w przypadku nowotworów piersi taka zależność może być. Myślę, że wiek 17 lat to dobry moment na pierwszą wizytę u lekarza ginekologa, który zaplanuje ewentualny tok badań na przyszłość.

Od 20 roku życia powinno to być badanie USG piersi, od 35 roku mammografia. Warto byłoby także, aby zgłosiła się Pani do poradni genetycznej (adresy poradni znajdzie Pani w Internecie, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego), aby określić w jakim stopniu jest Pani zagrożona rakiem piersi.

Pozdrawiam serdecznie