Czy mogę mieć dodatkowy skurcz serca przez nerwicę?

Dzień dobry, czy nerwica może wywołać skurcze dodatkowe serca. Odczuwam tak jakby zatykanie serca, poczytałem trochę o tym na forach i wskazuje to właśnie na skurcze. Mam nerwice mijałem kilka razy atak paniki badanie echo serca, hollter 24 i drugi 48 wyszły dobre morfologia tak że. Lecz te skurcze odczuwam wtedy gdy nagle wstanę z łóżka, jak głęboko oddycham, czy jak się rozciągam lub, gdy się pochylam jeszcze takie same odczucie miałem jak jechałem na rowerze i od odwróciłem głową. W takich sytuacjach muszę od kaszlnąć, te zatykanie bo tak to nazywam trwa ok. 1 sekundy. Proszę mi powiedzieć, czy nerwica może powodować skurcze dodatkowe podczas zwykłego rozciąganie czy wstawanie z łóżka, przed zachorowaniem na nerwicą nie miałem żadnych dolegliwości z strony serca. Bardzo się boje tych skurczy, nawet nie wiem jak to nazwać. Proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty