Czy mogę mieć wykonany rezonans przy wszczepionej zastawce Pudenza?

Dzień dobry mam mieć wykonany rezonans magnetyczny głowy mr głowy od urodzenia choruje na wodogłowie wewnętrzne mam wszvzepiona zastawke Pudenza operacje miałem w 1988 roku tylko raz miałem wszvzepiona zastawke ale lekarze boją mi się wykonać operacje a nie wiem sam z czego zastawka Pudenza jest zbudowana i czy mogę mieć wykonane takie badanie albo gdzie mógł bym uzyskać takie informacje obecnie mam 31 lat a operacje miałem jako noworodek proszę o kontakt i pomoc

Jeżeli ma Pan mieć wykonany MR głowy to znaczyłoby, że otrzymał Pan skierowanie na to badanie od lekarza, wg wiedzy którego w Pańskim przypadku jest ono celowe i możliwe do wykonania. Przeciwwskazaniem strukturalnym do wykonania MR jest obecność w organizmie urządzeń zawierających elementy metalowe, które nie są z tytanu, bądź zawierają układ elektronicznego sterowania. Zastawki mózgowe są wszczepiane od 1949 r., a stosowane około 1988 r. zastawki Pudenza-Hayera spełniały zasadę doboru wskazań wg ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego na : nisko-, średnio- i wysokociśnieniowe, a więc mogą być sterowalne. Podręcznik Neurochirurgii z 1988 r. red. J. Bidzińskiego, wyd. PZWL, W-wa nie podaje przeciwwskazań do MR dla zastawek Pudenza, jednak należy zauważyć, że ok. 30 lat temu zainstalowano w Polsce dopiero pierwszy rezonans magnetyczny ( w Warszawie - Międzylesiu ) i wówczas problem dyskwalifikacji od badania MR dla pacjentów z zastawkami nie był jeszcze ściśle sprecyzowany. Praktycznie najlepszą wiedzę na ten temat mają zajmujący się zastawkami neurochirurdzy z ponad 30-letnim doświadczeniem w ich używaniu. O ile uczęszczał Pan na regularne, konieczne kontrole neurochirurgiczne funkcjonowania Pańskiej zastawki, to specjalista, który uciskał Panu zastawkę w ramach kontroli mógłby Pana poinformować o możliwości badania MR w Pana przypadku. Pewną informację można by uzyskać w oparciu o dane z karty wypisowej Placówki, w której był Pan operowany o firmie, symbolu i określeniu typu zastawki Pudenza z prześledzeniem w Internecie odpowiadających temu modelowi uwag technicznych.