Czy mogę mieć zapalenie trąbki słuchowej?

Witam, tydzień temu miałam zapalenie gardła, przez 5 dni zażywałam antybiotyk Hiconcil 500mg 2 razy dziennie. Gardlo przestało boleć. Po tym czasie pojawił się uciskajacy bol przy uchu (przy policzku) po prawej stronie i ściskający w gardle na wysokości żuchwy, ucho w środku nie boli. Czy to może być zapalenie trąbki słuchowej?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Domyślamy się, że aktualna dolegliwość może powodować u Pani pewien dyskomfort oraz obniżenie, jakości życia. Warto na początku zaznaczyć, że objawy, które zostały opisane mogą występować przy trwającej infekcji różnego pochodzenia.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że taki uciskający ból mógłby świadczyć o zapaleniu trąbki słuchowej. Przypadłość ta zazwyczaj jest efektem przeciągającej się oraz niedoleczonej infekcji górnych dróg oddechowych. Związane jest to z przewlekle trwającym katarem o różnym pochodzeniu i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Może to prowadzić do uczucia zatkanego ucha i upośledzenia słuchu.

W przypadku stanu zapalnego, między innymi gardła, czy zatok, drobnoustroje chorobotwórcze mogą przez trąbkę słuchową łatwiej przedostać się do jamy bębenkowej, powodując przy tym jej niedrożność. W takim schorzeniu może pojawić się ból promieniujący do gardła, a nawet szyi, uczucie zalegania płynu w uchu, a także pogorszenie wrażeń słuchowych.

Najbardziej podatne na tego typu dolegliwości są dzieci, a także osoby ze skrzywioną przegrodą nosową oraz z alergicznym obrzękiem błony śluzowej nosogardła.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem, aby po badaniu przedmiotowym mógł wskazać przyczynę Pani dolegliwości bólowych oraz zdecydować o właściwym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/trabka-sluchowa

https://portal.abczdrowie.pl/cewnikowanie-trabki-eustachiusza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.