Czy mogę nie mieć miesiączki po przeszczepie?

Przeszłam autoprzeszczep komórek macierzystych 17.09.2022 oraz wcześniej bardzo intensywna chemioterapię. Do dziś nie mam miesiączki, czy to normalne ze tyle to trwa? Do tego mam częste uderzenia gorąca. Czy powinnam spokojnie czekać czy wykonać jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

brak miesiączki po autoprzeszczepie komórek macierzystych oraz szczególnie po chemioterapii jest bardzo częstym zjawiskiem u wielu kobiet. W tym czasie ilość wydzielanych hormonów może ulegać zmniejszeniu, a jajniki mogą ulec uszkodzeniu. Do powrotu miesiączki po tego typu leczeniu przeciwnowotworowym może minąć nawet od 6 miesięcy do roku, jednak w tym czasie warto zgłosić się do ginekologa na kontrolę, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie przyczyny braku krwawień.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zasady-bezpieczenstwa-chemioterapii

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.