Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę przyjąć kolejną dawkę szczepionki?

Witam, W grudniu ubiegłego roku (2019) miałem przedoperacyjne, przyśpieszone szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ostatnią z pierwszych trzech dawek przyjąłem właśnie w grudniu. Czy czwarta dawka, która powinno przyjąć się po 12 miesiącach, może zostać wcześniej? W moim przypadku przed grudniem 2020? Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną wolałbym to zrobić teraz, niż czekać na rozkwit sezonu grypowego. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 6 miesięcy temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Ma pan 28 lat i jest wysokie prawdopodobieństwo, ze był pan szczepiony wcześniej. Tak więc obecne szczepienia sa niepotrzebne. Proponuje oznaczyć poziom przeciwciał anty HBs i po otrzymaniu wyniku rozważyć szczepienie.

Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog i seksuolog.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy