Czy mogę się starać o rentę?
Jestem tancerką po 15 latach pracy w zawodzie. Ostatnio bardzo mi doskwiera kręgosłup. Załączam opis zdjęć RTG. Proszę mi powiedzieć, czy mogę starać się o rentę? Bo ja już nie daję rady tańczyć. RTG kręgosłupa szyjnego i piersiowego: Zniesienie lordozy szyjnej. Zmniejszenie wysokości przestrzeni międzykręgowych C5-C6, C6-C7. Zwyrodnienia wyrostków haczykowatych na poziomie C5-C6. Zaostrzenie przednich i tylnych krawędzi trzonów kręgów szyjnych i piersiowych. RTG kręgosłupa lędźwiowego: Zmniejszenie wysokości przestrzeni międzykręgowych L4-L5, L5-S1. Niewielkie osteofity na przednich krawędziach trzonów kręgów L2-L5. Wolne fragmenty kostne przy krawędziach kręgów L3 oraz L4 (rąbki kostne?). Sklerotyzacja powierzchni stawów międzykręgowych. W okresie uczęszczania do szkoły baletowej (9-letniej) chorowałam na scheuermanna. Obecnie odczuwam bóle kręgosłupa, dwukrotnie zemdlałam, trudno mi dłużej wytrzymać w jednej pozycji, stanie, dłuższe chodzenie, siedzenie bez możliwości wygodnego oparcia, wszystko to sprawia mi ból, odrętwienie.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Przytoczone opisy badań RTG odcinka szyjnego piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa wskazują na występowanie zmian zwyrodnieniowych, które są odpowiedzialne za wystepujące u Pani bóle i drętwienia. W takim przypadku, na pewno powinna Pani unikać pracy fizycznej. Dla dokładniejszej oceny występujących u Pani zmian (czy jest ucisk na worek oponowy, korzenie nerwowe, nerwy czy rdzeń kręgowy) wskazane byłoby wykonanie badania rezonasu magnetycznego - skierowanie może wydać neurolog po zbadaniu i zebraniu wywiadu od pacjenta. Konieczna jest też regularna rehabilitacja i fizykoterapia i ewentualnie (w zależności od występujących nieprawidłwości w badaniu neurologicznym i wyników rezonansu magnetycznego) konsultacja neurochirurgiczna.
Mając zebraną dokumentację może Pani występić o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności, decyzję w tej sprawie wydaje lekarz orzecznik po osobistym zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z dokumentacją, a następnie może Pani starać się
np. o świadczenie rehabilitacyjne, a potem o rentę.