Czy mogę starać się o dziecko po wyjęciu cewnika?

Witam! W dniu 30.01.2012 przebyłam operację nerki metodą laparoskopową. Zostało rozpoznane: zwężenie podmiedniczkowe prawego moczowodu oraz powiększona miedniczka, w której zbierał się i zalegał mocz. Wykonano pieloplastykę sposobem Hynes-Andersona laparoskopowo. Do miedniczki nerkowej implantowano cewnik D-J. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany. 07.03.2012 zostanie usunięty cewnik D-J. Moje pytanie dotyczy zajścia w ciążę po przebytej operacji. Czy po wyjęciu cewnika możemy się starać o dziecko? Czy trzeba odczekać?

Witam!

W opisanej sytuacji przed rozpoczęciem starań prokreacyjnych konieczne jest całkowite wygojenie nerki oraz potwierdzenie skuteczności operacji. Tych informacji powinna dostarczyć wizyta kontrolna. Wówczas nie powinno być żadnych przeciwwskazań do planowania ciąży, ale aby mieć pewność przed rozpoczęciem zamierzonych działań warto zgłosić się do ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!