Czy mogę teraz stosować Nystatynę?

Prosze o rade. Jestem na kuracji 7 dniowej nifuroksazyd. Czy po nim moge od razu wziać nystatyne? Czy lepiej odczekac miesiac i wziac probiotyki i dopier nystatyne? Czy jeszcze jakos inaczej?

Mgr Artur Rumpel Farmaceuta

Nie pisze Pan o jaką postać nystatyny chodzi. Moja odpowiedź będzie dotyczyła jedynie najbardziej prawdopodobnej możliwości, czyli nystatyny w zawiesinie doustnej. Nie ma podstaw do zwlekania, a już na pewno tak długiego, bo aż miesięcznego. Jeśli lekarz przepisał Panu nystatynę, to jest ona Panu potrzebna teraz, a nie za miesiąc. Należy więc zacząć ją stosować od razu, jednocześnie z probiotykami. Nifuroksazyd nie wchłania się z przewodu pokarmowego, działa jedynie miejscowo w tymże przewodzie pokarmowym, nie będzie więc wywoływał żadnych interakcji z nystatyną. Inaczej sprawa by się miała w czasie przyjmowania antybiotyków doustnych o działaniu ogólnoustrojowym, choć i tu często stosuje się je jednocześnie z nystatyną, ale o ty, już musi decydować lekarz. Ogólnie godną polecenia praktyką jest informowanie lekarza podczas wizyty o wszystkich aktualnie zażywanych lekach, aby lekarz mógł je uwzględnić przy planowaniu terapii. Reasumując, nie ma zasadniczo przeszkód do jednoczesnego brania tych dwóch leków, ale ze względów praktycznych warto zastosować dwugodzinną przerwę między ich przyjmowaniem.