Czy mogę umyć złamaną rękę?

Witam Mam złamaną V kość śródręcza z przemieszczeniem. Mam druty Kirschnera z ręce i jestem już 3 tydzień po operacji, szwy zdjęte ale druty dalej są. Zwracam się z pytaniem czy podczas zmiany opatrunku i zdjęciu ortezy usztywniającej mogę zamoczyć rękę i ją umyć? Oczywiście omijając druty tak aby ich przypadkiem nie wyjąć lub przemieścić. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pana relacji wynika, że około 3 tygodnie temu miał Pan operację złamanej ręki z założeniem drutów Kirschnera. Codziennie musi Pan zdejmować i zmieniać opatrunek, łącznie z usztywniającą ortezą. Wydaje się, że podczas tych czynności mógłby Pan delikatnie obmyć rękę bez używania środków myjących. Można do tego celu użyć wacików jałowych, mocząc je delikatnie w wodzie. Po zakończeniu higieny ręki należy przystąpić do zmiany opatrunku i zastosowania wówczas odpowiednich środków. Opisane zabiegi nie powinny zaszkodzić, jeśli zostaną wykonane z odpowiednią delikatnością, tak aby nie zruszyć zespolenia drutami Kirschnera. Jeśli to możliwe, warto skorzystać z pomocy bliskiej osoby. Jeśli natomiast ma Pan duże obawy to warto skontaktować się nawet telefonicznie z lekarzem, aby zasięgnąć fachowej opinii.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-i-zwichniecia

https://portal.abczdrowie.pl/postepowanie-w-przypadku-zlamania-reki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.