Czy mogę wykonać makijaż permanentny podczas karmienia?

Witam chciałam zrobić makijaż permanentny brwi. Karmie Piersia ale synek skończył już 2 lata. Czy są jakieś przeciwskazania??? Czy może coś się stać synkowi??? Pomóżcie bo nie wiem co robić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma żadnych krytycznych przeciwwskazań dotyczących wykonywania makijażu permanentnego w okresie laktacji (wyjątkiem jest makijaż ust – z nim należy poczekać do zakończenia laktacji). Podczas zabiegu zazwyczaj stosowany jest krem z lidokainą o miejscowym działaniu znieczulającym. Prawdopodobnie nie przenika do krwiobiegu, podobnie jak pigment, który aplikowany jest bardzo płytko.

Niemniej lekarze zalecają wstrzymanie się z jakąkolwiek ingerencją tego typu (to dotyczy także wykonywania tatuaży czy piercingu itp.), ponieważ okres laktacji to czas zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Oznacza to, że ciało może różnie reagować – inaczej niż poza okresem ciąży i laktacji. Choć rzadko do tego dochodzi, to jednak trzeba liczyć się z reakcją alergiczną czy nieprzyjęciem się pigmentu.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/makijaz-permanentny-podczas-karmienia-piersia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/makijaz-permanentny-a-karmienie-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.